Než jsme se rozhodli jaké větší plemeno psů chovat, přečetli jsme mnoho článků v časopisech a na internetu. Plemeno Československý vlčák nás zaujalo nejdříve tím, kolik protichůdných názorů na jejich chov panuje. V některých textech nebylo toto plemeno vůbec doporučováno pro začínající chovatele nebo pro rodiny s dětmi, v jiných byl ČSV vylíčen jako ten nejkrotčejší domácí mazlíček. V době pořízení ČSV jsme chovali malého jorkšírského teriéra, a proto jsme se rozhodli pořídit fenku – byli jsme ujišťováni, že to je pro našeho malého prcka lepší varianta – a byla, i když nevíme do jaké míry je to ovlivněno pohlavím ČSV, stala se z těchto dvou psů nerozlučná dvojka a ač jsou spolu již dva roky, nedovolíme si říci, kdo je „šéf“. Samozřejmě, že jorkšír nějaké to společné skotačení po louce nevyhledává, ČSV má přeci jen mnohem více kinetické energie a tak by mohlo dojít v zápalu hry ke zranění, ale při společných výletech spolu vytvoří tým, který nás vede, udává tempo a hlídá. I doma si prcek umí sjednat pořádek a nenechá si žádný pamlsek sebrat snadno
Jací jsou tedy Českoslovenští vlčáci?
Neoddiskutovatelným faktem je to, že mají až 30% vlčí krve a to je právě skutečnost, která z těchto psů dělá něco vynímečného. V literatuře se můžete dočíst jak výjimeční zástupci ČSV jsou z hlediska jejich exteriéru, dobrého zdraví, vytrvalosti a fyzické kondice, co je však nejpodstatnější, je jejich naprosto výjimečná povaha. Při dobré výchově a socializaci můžeme jejich základní „vlčí“ instinkty využít ve prospěch naší vzájemné spolupráce a k vytvoření obrovského přátelství mezi vlkem a člověkem.
Pro správnou socializaci je potřebné štěně ČSV přijmout do jeho nové smečky co nejdříve, zpravidla ihned jak štěně přestane přijímat mateřské mléko a přejde na jinou stravu (samozřejmě po absolvování všech zdravotních a administrativních procedur, které s odchovem štěňat souvisejí). V novém prostředí je třeba štěně seznamovat s co možná nejvíce podněty z okolí, zapomeňte na pravidla pro odchov štěňat jiných plemen, nebraňte malému ČSV poznávat mnoho cizích lidí, klidně ať se s nimi mazlí – štěně, i přesto, bude mít nejraději Vás – svého nového pána. Využijte jeho velké fyzické odolnosti a berte ho s sebou tam, kam jen to situace dovolí. My jsme s naším tříměsíčním ČSV vyrazili na Silvestra do rakouských Alp a jak jsme si to všichni užili. Při vytváření základních návyků je třeba být 100% důsledný, i když je to při pohledu na rozpustilý a nevinný výraz ve tváři Vašeho štěněte někdy opravdu náročné. Výcvik začněte ihned a nenásilně, nejlépe při hře. Z naší zkušenosti můžeme říci, že pro ČSV je někdy větší odměnou pochvala od svého pána než nějaký „úžasný“ pamlsek. Doporučujeme začít co nejdříve docházet do psí školky, kde se setká s dalšími psy. Připravte se na to, že v každém bude hledat nového kámoše a objekt, se kterým může vyvádět opravdové psí kusy, ukončení této hry a přivolání může být z počátku hodně náročné
Výcvik ČSV není jednoduchý, ale jak již bylo uvedeno, snažte se jeho „vlčí“ instinkty využít ve Váš prospěch. Pokud budete mít spolu se svým psem ten správný „vlčí“ vztah, bude se držet vždy u Vás, Vaše přivolání již samo o sobě bude jemu odměnou.
A co říci závěrem?
Život s ČSV je někdy náročný, ale spolu s jeho příchodem do Vaší lidské smečky přijde i mnoho neopakovatelných zážitků a chvílí, které Vás život obohatí. ČSV není pes do kotce nebo do boudy, ale je to plnohodnotný člen Vaší rodiny, který chce být o všem informován a který chce mít i svá práva, bude Váš ochránce, společník, ale třeba i vrba k „vypovídání“.
Ač toto pojednání píši v množném čísle, tak i u nás, ve VLČÍ SÍLE, má naše fenka ČSV – CITA jen jednoho páníčka a se všemi ostatními členy naší smečky ji však pojí velké přátelství.
Pořídit si štěně Československého vlčáka je velký závazek – ale krásný závazek.