Se psem na dovolenou k moři

Jelikož jsme již s naší smečkou absolvovali několik dovolených u moře, rádi bychom se podělili o získané zkušenosti.

Výběr lokality:

Pro plánování dovolené se psem (psy) je nutné si předem rozmyslet, jaké aktivity chcete během svého pobytu provozovat. Pokud plánujete většinu času trávit na pláži,určitě doporučujeme vycestovat do oblasti, kde nejsou příliš vysoké tepoty (nejlepší je, dle našeho názoru, pobřeží Baltského moře). V těcho oblatech počasí umožní pejskům v pohodě „přežít“ na pláži značnou část dne – osvěží se v moři, ochladí ve stínu.

Pokud chcete na dovolené nejen ležet na pláži, ale také být i jinak aktivní, můžete vyrazit na jih (Chorvatsko, Itálie, Sardinie, Korsika, Řecko). Nejlepší čas pro pobyt na pláži se psem v těchto oblastech je ráno a večer, kdy jsou teploty příjemné a není zde tolik lidí. Ve zbývajícím čase jistě nebude pejskům vadit cestování v rozumě klimatizovaném autě, či procházky v chladnějsích a stinných oblastech. Polední siestu si vychutnejte ve stínu.

Už máte jasno kam vyrazit ? Přichází další část plánování – výběr ubytování. Pokud cestujete s malým „kapesním“ psíkem, jistě naleznete mnoho možností, ale pokud cestujete, tak jako my, s celou smečkou (dvě vlčí slečny a jeden yorkšír), je nalezení vhodného ubytování obtížnější. Důrazně doporučujeme, i v případě, že dané ubytování inzeruje možnost ubytování se psem, zaslat dotaz, zda vás s ČSV (či více psy) ubytují – rozumné je přiložit několik fotek a ujistit majitele, že se jedná o mírumilovné tvory 🙂 My většinou ubytování hledáme na booking.com a máme s tím jen ty nejlepší zkušenosti. Zvažte, zda nepotřebujete oplocený pozemek.

Posledním důležitým momentem je při výběru lokality zjistit, jaké jsou zvyklosti v dané oblasti pro přístup psů na pláž. Naše zkušenost ze Sardínie a Polska je taková, že pokud psi neohrožují ostatní a neznečišťují pláž, jsou většinou tolerováni. Na Sardínii je většinou na pláži vyhražena část pro pobyt se psy. Od kamarádů víme, že v Chorvatsku a Itálii, zejména na přeplněných plážích,  může být někdy pobyt se psem na pláži problém.

Před odjezdem:

  • pes musí být označen čipem
  • pes musí mít Europasss (mezinárodní očkovací průkaz)
  • u veterináře si nechte prověřit platnost očkování (zejména vztekliny)
  • proveďte preventivní opatření proti cizopasníkům v závislosti na lokalitě, kam cestujete
  • ověřte si, zda v zemi, do které jedete, neplatí nějaké zvláštní veterinární nařízení
  • zabalte si potřebné množství sáčků na exkrementy
  • doporučujeme psa pojistit na veterinární péči v zahraničí (např. u VZP to není moc drahé)

Cesta:

My vždy cestujeme autem, a proto nemáme zkušenosti s cestováním letadlem – následující text je tedy jen pro ty, kteří budou cestovat autem (trajektem).

Každý pes snáší dlouhé cestování jinak. Určitě doporučujeme pejska před dlouhou cestou navyknout na pobyt v autě, aby cestoval rád, nebál se a byl po dobu cesty v „dobrém rozpoložení“. My se svými psy jezdíme autem často, mají to rádi a i na dlouhých cestách nemají problém.

V autě vyhraďte čtyřnohým cestovatelům dostatečně velké a pohodlné místo, používejte postroj s upoutáním psa. Klimatizaci používejte rozumně, aby nevznikli zdravotní komplikace.

Před cestou pejsky pořádně vyvenčete a rozumně nakrmte. V průběhu cesty dělejte pravidelné zastávky (za 3 – 4 hodiny), nejlepší je zastavit v místě, kde se pejsek může pořádně proběhnout. Dodržujete pitný režim, ale připravte se na to, že po dobu cesty nebude Váš pes mít velkou chuť k jídlu.

Pokud budete používat trajekt, který pojede delší dobu, máte dvě možnosti:

  1. Některé společnosti mají linky, na kterých si můžete psa vzít do kabiny (např. Corsica ferries) – to doporučujeme.
  2. Po dobu plavby jsou psi umístěni v kotcích na speciální palubě a jajich majitelé je tam chodí venčit a starat se o ně v průběhu cesty.

Pes a moře:

Z našich zkušeností vyplývá, že při pobytu psa na pláži a při koupání v moři nejsou zapotřebí nějaká speciální opatření. Slaná voda nědělá psům problém – ba naopak, našemu yorkšírovi vyléčila kožní onemocnění. Zajistěte vždy dostatečný přísun čisté vody a stín. Pokud uvidíte, že se pejsek necítí již na pláži dobře, opusťte jí.

Jídlo pro psa na dovolené:

Jelikož naše vlčí slečny krmíme barfem, snažíme se to dělat i na dovolené – většinou najdete obchod, kde za rozumnou cenu nakoupíte vhodné maso. Pro případ nouze a na cestu vozíme i garanule.

Lékarnička pro psy:

  • kapky do očí, voda na výplach očí
  • kapky do uší
  • vatové tyčinky na čištění uší a tampóny
  • elastické voděodolné obinadlo
  • krém na tlapky
  • léky proti průjmu, alergii a nachlazení
  • zásyp na rány
  • pinzeta na klíšťata
  • desinfekční prostředky

Výše uvedený text vznikl na základě našich zkušeností. Budeme rádi za Vaše postřehy k tomuto tématu 🙂